Jesienne prace w ogrodzie
Pierwsze, co się nasuwa, to wysiewanie poplonu i przygotowanie gleby przed zimą.
Przez kilka miesięcy ziemia dawała plony, teraz czas na jej regenerację.
W sierpniu i na początku września wysiewasz poplon, w listopadzie go przekopujesz. Możesz dodać trochę obornika granulowanego.
Link do produktu: obornik granulowany
Link do produktu: mieszanka na poplon 1 kg
Wapnowanie gleby
Jesień to także dobry czas na posypanie wapnem.
Nic się nie stanie, jeśli zwapnujesz cały teren raz na 3 lata, ale jeśli masz glebę kwaśną (poznasz to po występowaniu mchu i pokrzyw), to wapno rozsypuj co roku.
Walczysz ze skrzypem polnym? Posyp wapnem.
Link do produktu: Dolomit
Jeśli nie wapno, to mączka bazaltowa
Aby wzbogacić glebę w minerały, możesz również posypać wszystko mączką. Po prostu, weź mączkę w garść i ją równomiernie rozsypuj. Nie jest to żaden chemiczny środek, tylko krzemionka. Każda roślina jej potrzebuje.
Link do mączki: https://zielonepogotowie.pl/pl/p/Maczka-Bazaltowa-8-kg/966
Jesień to czas sadzenia kwiatów cebulowych
Jakie cebule sadzimy jesienią? Przede wszystkim tulipany, żonkile, krokusy, czosnki ozdobne, puszkinie, zawilce, hiacynty. Więcej cebul znajdziesz klikając w link: https://zielonepogotowie.pl/pl/c/Cebule-kwiatowe/175
Mączka bazaltowa przyda się także do zaprawiania cebul kwiatowych. Dodaj do mączki wody, aby powstała maź, i wymocz w niej cebulki. Dopiero potem posadź.
Gotowa zaprawa do cebul: Multiroots
Jesień - czas zakładania trawnika
Wrzesień - czas na mikoryzę
Właśnie teraz jest dobry moment, by zaaplikować nawozy mikoryzowe.
Sprawdź, jaką mikoryzę wykorzystać pod konkretne grupy roślin.
Link do nawozów mikoryzowych: Nawozy mikoryzowe gotowe do użycia
Mikoryza to symbioza polegająca na współżyciu grzybów z korzeniami roślin.
Grzyby mikoryzowe rosną na korzeniach zwiększając ich powierzchnię chłonną. Dzięki takiej symbiozie rośliny są zdrowsze, otrzymują sole mineralne, więcej wody z gleby. Grzyby natomiast otrzymują w zamian glukozę, czyli podstawowy budulec grzybni.
Nawozy mikoryzowe aplikowane w ogrodzie sprawdzają, że nie musisz stosować nawozów mineralnych, że jak mniej podlejesz, to się nic nie stanie. Wzmacniasz odporność roślin na choroby i szkodniki.
Październik - czas sadzenia i przesadzania
Zapoznaj się z naszym kalendarzem sadzenia i przesadzania, by nigdy nie pomylić terminów: Kalendarz sadzenia i przesadzania
Prace porządkowe w ogrodzie jesienią
Przycinanie roślin
- Byliny: Należy przyciąć zwiędłe i uschnięte części bylin, aby zapobiec rozwojowi chorób. Można też usunąć wszystkie resztki, które mogłyby stać się siedliskiem szkodników.
- Krzewy i drzewa owocowe: Warto przeprowadzić delikatne przycinanie, aby usunąć chore, martwe lub krzyżujące się gałęzie.
- Róże: Przycinanie róż wykonuje się delikatnie, pozostawiając główne pędy, ale usuwając zwiędłe kwiaty i uszkodzone liście.
Narzędzia do cięcia: https://zielonepogotowie.pl/pl/c/Ciecie-drzew-i-krzewow/154
Sprzątanie liści
Zgarnianie opadłych liści jest ważne, aby zapobiec gniciu trawnika i powstawaniu pleśni. Liście można kompostować lub używać jako ściółkę w ogrodzie.
Narzędzia do grabienia: https://zielonepogotowie.pl/pl/searchquery/grabie/1/phot/5?url=grabie
Czyszczenie narzędzi
Po zakończeniu prac jesienią warto oczyścić, naostrzyć i zabezpieczyć narzędzia ogrodowe przed korozją. Można je również naoliwić i przechowywać w suchym miejscu.