Wiesz już, że trzeba ciąć i jest to najskuteczniejszy sposób, by mieć zdrowe krzewy i drzewa. Teraz czas dowiedzieć się, czym ciąć.
Drzewa i krzewy owocowe przycinamy, gdy przestają w nich krążyć soki. Wtedy, gdy rośliny te udają się na spoczynek. Drzewa ozdobne tniemy w innym czasie. Właśnie dlatego stworzyliśmy kalendarz cięcia, by każdy miał dostęp do terminów cięcia najpopularniejszych drzew i krzewów. Nie tylko owocowych.
Z okrywaniem roślin nie trzeba się spieszyć, gdyż lepiej, aby rośliny się nieco zahartowały niż przegrzały. Najważniejszym etapem zabezpieczania przed mrozem jest podlewanie – szczególnie rośliny zimozielone i te w pojemnikach. Nic tak dobrze nie chroni przed suszą mrozową, jak porządna dawka wody.
Wermikulit to naturalny minerał z grupy glinokrzemianów. Należy go wymieszać z ziemią w ogrodzie. Podłoże będzie lepiej napowietrzone i dłużej będzie zatrzymywać wilgoć.
Jesień w ogrodzie to czas przygotowywania roślin, gleby i całej przestrzeni ogrodowej na nadchodzącą zimę. Oto kilka kluczowych prac ogrodowych, które amatorzy powinni wykonać jesienią.
Duże plony, pięknie kwitnące krzewy, więcej owoców na drzewach i krzewach owocowych? Tak, pod warunkiem, że owady pożyteczne zapylą te drzewa i warzywa... jak zachęcić pszczoły i owady pożyteczne?
Sezon na zbieranie gruszek i jabłek trwa. Czym wesprzeć się w zrywaniu owoców, a także orzechów? Sprawdź kilka sposobów
Róże są piękne, ale też wrażliwe. Trzeba im zapewnić odpowiednie cięcie, przewiew, opryski na choroby. Najlepiej od razu podlać krzewy Polyversum WP, który zawiera pożyteczne grzyby
Zaniedbanym drzewom brakuje wapna, czego efektem są brzydkie owoce. Możesz w takiej sytuacji szybko interweniować, stosują preparat Help Plant Ca, który uzupełnia braki wapna w uprawach warzyw i owoców, ale też roślin ozdobnych.
Pomidory nie dojrzewają, gniją, mają plamy. Jak walczyć z zarazą ziemniaczaną?
Jak ratować kapustne przed gąsienicami? Bacillus thuringiensis to pożyteczna bakteria, będąca naturalnym wrogiem wielu gatunków gąsienic motyli i ciem.
Poplon siejemy po zbiorach. Wybieramy rośliny bogate w azot, pozwalamy im wyrosnąć, następnie jesienią przekopujemy wszystko z ziemią. Przez zimę nastąpi rozkład roślin i zostanie żyzna ziemia. Poplon to trochę kompost w miejscu uprawy
Perlit dodany do podłoża - napowietrza je, spulchnia, pomaga w utrzymaniu wilgotności, poprawia ukorzenienie. Perlit jest lekki i ma zdolność do zatrzymywania i przechowywania wody.
Hortensja może, ale nie musi rosnąć w kwaśnej ziemi, nie trzeba jej specjalnie pielęgnować, lepiej dać jej spokój. Sadzonka powinna mieć białe korzenie, zdrowe liście, mocne pędy.
Nasionnica trześniówka to najpowszechniejszy szkodnik wiśni i czereśni. Jej małe białe larwy znajdziesz w owocach, jeśli wcześniej nie zrobisz nic.
Drzewa owocowe - wiśnia, czereśnia, śliwa - zamiast zielenieć, zaczynają brązowieć. Brązowe stają się liście i całe gałęzie. Owoce gniją i na drzewie zostają mumie
Przy winogronach najlepiej nie stosować chemii. Jest całkiem dużo naturalnych preparatów. W tym te na bazie miedzi. W przypadku ostrego zakażenia, można zastosować Switch 62,5 WG
Aby pozbyć się ćmy najlepiej zastosować preparat na bazie bakterii Bacillus thuringiensis (Bt). Jest to bakteria, która żyje w przewodach pokarmowych gąsienic różnych gatunków motyli. Jest to bakteria powszechnie wykorzystywana do walki ze szkodnikami.
Skrzyp polny w ogrodzie - pozbywać się go czy wykorzystać? Jeśli masz go u siebie dużo, to znak, że ziemia jest kwaśna. Stosuj wapno. Wyrywaj kłącza ręcznie.
Koszt utrzymania trawnika jest wysoki. Żeby mieć gęsty, zielony dywan, trzeba dużo trawę podlewać, nawozić, kosić. Tymczasem jest trawnik z mikrokoniczyną, który jest bardziej ekonomiczny i ekologiczny