Mikoryza - pożyteczne grzyby
Co daje stosowanie mikoryzy SYMBIVIT®?
- grzyby mikoryzowe sprawią, że Twoja roślina jest lepiej odżywiona,
- zmniejsza się jej zapotrzebowanie na wodę i nawozy, a mimo to daje więcej kwiatów czy owoców,
- jest bardziej odporna na atak chorób grzybowych, bo ma ochronę w postaci dobrych grzybów,
- grzyby mikoryzowe uodparniają także roślinę na stresy środowiskowe związane z suszą, zasoleniem, nieodpowiednim pH, przesadzaniem, występowaniem metali ciężkich w glebie, toksynami,
- daje Ci spokój na lata, bo mikoryzę aplikuje się raz na całe życie rośliny.
Mikoryza to proces, który wymyśliła natura zanim człowiek zaczął uprawiać ziemię. Korzenie roślin żyją w symbiozie z grzybami mikoryzowymi w lasach od wieków. Dzięki temu las jest zdrowy, mimo że nikt nie stosuje tam oprysków, nawozów, a już na pewno nikt go nie podlewa ;)
Rośliny były tu przed ludźmi i dawały sobie świetnie radę.
SYMBIVIT® zawiera sześć grzybów mikoryzowych, które osadzają się na korzeniach roślin i powodują, że powierzchnia chłonna ich korzeni zwiększa się kilka tysięcy razy.
Współżycie korzeni z grzybami owocuje tym, że rośliny otrzymują od grzybów związki mineralne. Grzyby mikoryzowe wytwarzają także hormony roślinne, które bardzo pozytywnie wpływają na wzrost i rozwój rośliny. Rośliny są zdrowsze, bardziej odporne i lepiej wyglądają. Grzyby również czerpią korzyści z takiego układu, a dokładniej pokarm, w tym glukozę wytworzoną podczas fotosyntezy.
Skład SYMBIVITu®
- 6 rodzajów grzybów mikoryzowych,
- naturalne nawozy startowe dla mikoryzy,
- wyciąg z alg i innych organizmów morskich,
- biodegradowalny hydrożel,
- glinka jako nośnik.
Dla jakich roślin jest mikoryza SYMBIVIT®?
- dla drzew owocowych (jabłonie, grusze, czereśnie, orzechy włoskie etc.),
- krzewów owocowych (porzeczki, agrest, aronia etc.),
- winorośli,
- większości ozdobnych iglaków (tuja, cis, jałowiec, cyprys etc.),
- niektórych drzew i krzewów ozdobnych (klon, jesion, jarzębina etc.),
- warzyw (pomidor, papryka, ogórek, por, czosnek etc.),
- kwiatów (róże, pelargonie, werbeny, kwiaty balkonowe etc.).
Nie stosujemy SYMBIVITu® w przypadku:
- drzew iglastych jak sosna, świerk, jodła, a także niektórych liściastych jak dąb, brzoza, buk. Dla tych odmian stworzyliśmy ECTOVIT®.
- roślin z rodziny wrzosowatych (rododendron, wrzosy, borówki, żurawina). Dla tych odmian stosuje się RHODOVIT®.
Jak działa mikoryza?
Dawkowanie mikoryzy
Najbardziej popularny i skuteczny sposób aplikacji to sporządzenie roztworu, w którym moczymy korzenie roślin przed sadzeniem. Grzyby rozpoczynają wówczas swoją aktywność natychmiast.
Aby przygotować roztwór, należy odmierzyć odpowiednią ilość preparatu przy pomocy dołączonej do opakowania miarki i wymieszać go – również z odpowiednią ilością – wody.
SYMBIVIT® to granulat, więc jeśli nie chcemy tworzyć roztworu, to możemy wysypać odpowiednią ilość preparatu do dołków albo do doniczek, w których będziemy sadzić rośliny. Jeśli rośliny są już w ziemi, to możemy zrobić rowki w bardzo bliskiej odległości od ich systemu korzeniowego i w nich zakopać trochę granulatu (15 gramów na korzeń o objętości około litra). Jeśli powierzchnia jest zbyt duża, żeby robić to ręcznie, to można użyć rozsiewacza.
Ważne:
- Przez pierwsze trzy tygodnie po użyciu należy unikać stosowania fungicydów układowych, gdyż mogą one zaszkodzić mikoryzie.
- Należy ostrożnie dawkować nawozy chemiczne, aby uniknąć ryzyka przedawkowania (grzyby mikoryzowe zamieniają azot w formę amonową, a także dają roślinom o 70 procent więcej fosforu).
- Produkt można łączyć z nawozem organicznym CONAVIT.
- Okres ważności 2 lata. Roztwór musi być zużyty w ciągu jednego dnia od przygotowania. Produkt zawiera wyłącznie naturalnie występujące w przyrodzie grzyby i nie jest genetycznie modyfikowany, nie zostawia żadnych chemicznych pozostałości w glebie.
Opakowania: 150 gramów, 750 gramów
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.