Narzędzia do cięcia drzew i krzewów
Wiesz już, że trzeba ciąć i jest to najskuteczniejszy sposób, by mieć zdrowe krzewy i drzewa. Teraz czas dowiedzieć się, czym ciąć.
Poradniki "Hortensje" oraz "Różaneczniki i azalie" 50% taniej przy zakupach za 150 zł
Poradniki stworzone przez pana Grzegorza i Michalinę
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Poradniki Zielonego Pogotowia
o hortensjach - znajdziesz w nim informacje o pielęgnacji hortensji, o tym, jakiej ziemi potrzebują, jak je nawozić
o różanecznikach i azaliach
o szczepieniu roślin – lepszej instrukcji szczepienia roślin nie znajdziesz nigdzie. Sekretem tego poradnika są duże i dokładne zdjęcia.
Oprócz odpowiedniego podłoża hortensje nie mają wielu wymagań - wręcz przeciwnie - nie lubią być rozpieszczane. Czyż nie jest to wspaniała wiadomość?
Im mniej dla hortensji robisz, tym bardziej one rozkwitają.
Jedyny problem jest taki, że ciężko czasami określić, jaką odmianę hortensji ma się w ogrodzie. Każda wymaga trochę innej pielęgnacji.
Właśnie po to napisaliśmy przewodnik o hortensjach i opisaliśmy, jak się z nimi obchodzić - by czerpać z ich uprawy radość, a nie troski.
Tak, mamy o hortensjach sporo filmów i zapewne w Internecie też można o nich poczytać. Jednak co na papierze, to na papierze. Poradnik masz zawsze pod ręką, zawiera on charakterystykę wszystkich popularnych hortensji, nie musisz weryfikować źródła, bo przecież dobrze nas znasz.
Hortensje kwitną aż do jesieni. Swoimi majestatycznymi kwiatostanami sprawią, że Twój ogród nabierze charakteru.
W poradniku o hortensjach, odpowiadamy na wiele pytań:
Gdzie posadzić hortensje?
Czym nawozić hortensje?
Jak zrobić sadzonki z hortensji?
Jak przycinać hortensje?
Kiedy to wszystko robić?
Kolejny nasz poradnik jest o krzewach zimozielonych i azaliach, w którym zdradzamy
jakiej ziemi potrzebują rododendrony
czy trzeba je przycinać
jakiego nawozu potrzebują różaneczniki i azalie
jak głęboko trzeba je sadzić
czy różaneczniki wymagają częstego podlewania?
jak rozmnażać rododendrony
Każdy, kto chciałby mieć u siebie piękne krzewy kwitnące w maju, tworząc raj, powinien zajrzeć do naszego poradnika.
Poradnik o szczepieniu drzew, to pierwszy poradnik Zielonego Pogotowia. Są w nim zdjęcia pokazujące, jak krok po kroku szczepić rośliny metodami:
Przystawka boczna
Metoda idealna, gdy podkładka jest znacznie grubsza od zraza. Może mieć średnicę do 2,5 cm, co pozwala na szczepienie większych drzewek i gałęzi. Na przystawkę boczną szczepi się od początku marca do połowy kwietnia.
Kożuchowanie
Metodę tę można stosować późną wiosną - w kwietniu i maju. Jej zaletą jest możliwość zaszczepienia drzewa nawet o 30-centymetrowej średnicy.
Dla kogo jest ta metoda? Dla kogoś, kto ma w swoim ogrodzie duże drzewo (najczęściej owocowe) i chciałby je przerobić na coś bardziej praktycznego, dającego, na przykład, mniej owoców. Szczepienie metodą kożuchowania idealnie się tutaj sprawdzi.
Szpara boczna
Bardzo przydatna metoda przy szczepieniu tui, jałowców i cyprysików, gdyż można wykorzystać niewielkie zrazy o długości 2 centymetrów i grubości 1 mm. Dzięki temu przyjmuje się niemalże 100 procent szczepień.
Na podkładce wykonuje się skośne nacięcie, w które następnie wtyka się zraz.
Okulizacja
Jedyna skuteczna metoda szczepienia drzewek i krzewów liściastych latem. Według niektórych najprostsza, gdyż nie wymaga przechowywania zrazów. Stosują ją szkółkarze przy szczepieniu róż i drzewek owocowych. Okulizacja to inaczej szczepienie za pomocą żywego oczka. Zrazem jest tu silny pęd jednoroczny, z którego wycinamy cienką warstwę kory z oczkiem – czyli z pąkiem liściowym albo z ogonkiem po uciętym liściu. To, co otrzymamy nazywa się tarczką okulizacyjną.
Tarczkę należy wcisnąć w szparę wykonaną na podkładce. Oczko powinno delikatnie wystawać. Tarczkę włożoną w szparę należy owinąć paskiem folii lub związać. Po kilku tygodniach sprawdzamy, czy ogonek od oczka zmienił kolor na żółty. Reszta tarczki musi być zielona. Jeśli tak, to znak, że okulizacja się przyjęła.
Chip budding
Gdy nie przyjęło się żadne wcześniejsze szczepienie wykonane innymi metodami, a wciąż mamy zrazy w lodówce, to możemy jeszcze raz spróbować przeszczepić drzewko czy krzew – tym razem metodą chip budding. Jest to szczepienie ostatniej szansy – można je wykonać nawet w czerwcu.
Grubość zrazu nie ma tu większego znaczenia, gdyż do szczepienia używa się jedynie tarczki z pąkiem.
Nacięcie na podkładce musi być takie samo, jak wielkość tarczki, aby idealnie się ze sobą łączyły. Miejsce zrostu trzeba owinąć folią tak, aby oczko zostało na zewnątrz.
Stosowanie
Uniwersalna metoda szczepienia stosowana u drzew i krzewów. Jest tu jedna podstawowa zasada - zraz ma mieć taką samą grubość jak podkładka.
Zarówno zrazem, jak i podkładką powinny być pędy jednoroczne. Tniemy je pod skosem, na tę samą długość, aby zraz idealnie nachodził na podkładkę. Dopiero po dopasowaniu skraca się zraz z długości - powinny na nim zostać 3-4 pąki liściowe, a cięcie wykonuje się około 1 cm nad pąkiem wierzchołkowym.