Prace ogrodowe na jesień
Jesień w ogrodzie to czas przygotowywania roślin, gleby i całej przestrzeni ogrodowej na nadchodzącą zimę. Oto kilka kluczowych prac ogrodowych, które amatorzy powinni wykonać jesienią.
Zima to dobry czas na przycinanie uśpionych drzew i krzewów. Tyle że potrzeba Ci do tego dobrych narzędzi i odpowiednich maści ogrodniczych
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: brak towaru
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: brak towaru
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Robimy to zimą, gdyż wówczas drzewa śpią. Nie krążą w nich soki, więc nie ma szansy na zakażenie. Chociaż i tak polecamy stosować maści ogrodnicze na rany, gdyż te zimy mogą być różne. Czasami temperatura tak podskoczy, że ma się wrażenie, że to wiosna.
Drzewa owocowe przycina się po to, by były zdrowe, dawały lepsze plony i aby nie rosły za wysoko. Tnie się głównie zimą, gdy drzewo jest uśpione albo po owocowaniu przycina się delikatnie długie gałęzie rosnące pionowo, zwane wilkami.
Cięcie polega na tym, aby przerzedzić koronę, pozwolić światłu docierać do wewnątrz. Im gęstsza korona, tym ciemniej w środku i tym mniejsze owoce. Drzewa nieprzycinane dopadają też choroby grzybowe.
Drzewa owocowe trzymane niezgodnie z ich przeznaczeniem, zaniedbane, są źródłem infekcji dla nowych i istniejących nasadzeń, zarówno u nas, jak i na działkach obok.
Młode drzewka rosnące w otoczeniu 20 starych zaniedbanych drzew nie będą się pięknie i szybko rozwijać.
Nieprzycinane drzewka owocowe dziczeją, chorują i rodzą niesmaczne owoce. Stąd bardzo szeroko zakrojona akcja Zielonego Pogotowia: „Tnij, nie bój się, odrośnie”.
Przycinanie drzewek owocowych to pierwszy podstawowy temat, jeśli chodzi o cięcie, następnym jest przycinanie, a właściwie formowanie żywopłotu.
Popularne są żywopłoty w kształcie kubików, ale żywopłot wcale nie musi mieć określonego kształtu. Można pozwolić roślinom rosnąć w swoim naturalnym kształcie i jedynie przycinać je w zgodzie z wymaganiami sanitarnymi. Tuja "Smaragd", jałowiec skalny "Blue Arrow" albo cis pospolity "David" w zasadzie nie muszą być przycinane.
Żywopłoty z ligustru czy bukszpanu powinno się ciąć trzy razy w sezonie. Forsycje, jaśminowce, lilaki przycinamy po kwitnieniu i w lipcu.
Żywopłoty formowane po posadzeniu przycinamy, aby ułatwić im intensywne krzewienie się od samego spodu. Każde kolejne cięcie należy przeprowadzać nie wyżej niż 10-15 cm nad cięciem poprzednim. Tylko w ten sposób można uzyskać gęsty i zwarty żywopłot.
Należy też ścinać boki żywopłotu, by doświetlić go na dole. Żywopłot powinien mieć kształt ściętego stożka.
Żeby żywopłot był równy, warto sadzić rośliny wzdłuż linki. Rozciąga sią ją między dwoma palikami, a rośliny sadzi w równej odległości od siebie. Ważne, aby sadzić je w niewielkim wgłębieniu. Dzięki temu przy podlewaniu woda będzie powoli przedostawać się do bryły korzeniowej. Żywopłotu nie sadzimy w trawie. Ziemia musi być odchwaszczona, czysta. Aby było mniej chwastów, można pod żywopłotem rozłożyć korę albo biowłókninę.
Należy też pamiętać o regularnym podlewaniu.
Jest wiele krzewów, które warto, a nawet trzeba przyciąć wiosną, po kwitnieniu, aby zachować ich zdrowy wzrost, kształt i obfite kwitnienie w przyszłości.
Oto lista niektórych krzewów, które zazwyczaj
Czereśnia ozdobna (czereśnia ptasia): Po kwitnieniu usuwaj uschnięte kwiatostany, aby zachować schludny wygląd krzewu.
Lilak: Po zakończonym kwitnieniu usuń większe, stare pędy, aby zachować młodsze, zdrowsze i bardziej kwitnące gałęzie. Przycięcie może pomóc w pobudzeniu nowych pędów.
Forsycja: Trzeba skrócić jej wszystkie pędy o dwie trzecie. Przy ziemi powinny zostać mniej więcej 20-30-centymetrowe kikuty. Do jesieni forsycja osiągnie 1,3 metra i będzie jeszcze bardziej zagęszczona, dlatego jesienią można zafundować jej cięcie kosmetyczne i ją odpowiednio uformować.
Różanecznik: Po zakończonym kwitnieniu usuwaj przekwitłe kwiaty, a także koniecznie przycinaj chore lub martwe gałęzie.
Tawuła japońska: Po kwitnieniu usuwaj przekwitłe kwiaty, a także możesz przyciąć niektóre pędy. Po zakończonym kwitnieniu zetnij tawułę mocno, prawie przy ziemi. Obejrzyj nasz film:
Spirea: Niektóre odmiany spiraei, takie jak spiraea vanhouttei, po kwitnieniu mogą być przycięte dość mocno (do około 1/3 wysokości), co zachęca do bujnego wzrostu i obfitego kwitnienia w następnym roku.
Migdałek: Tniemy go krótko. Aby migdałek pięknie się rozwijał, co roku skracaj jego gałęzie do 30 centymetrów.
Pamiętaj, że im silniejsze cięcie, tym mocniej rośliny odbijają.
Nigdy też nie ścina się samych wierzchołków.
Roślinę tnie się w środku, z boku, od dołu i od góry...
Przyjmuje się, że główne cięcie czeka różę wiosną - mniej więcej w połowie kwietnia. Przycina się ją zwykle w odległości od 0,5 do 0,8 cm od ostatniego zdrowego pąka, płasko lub lekko skośnie. Cięcie przeprowadzamy nad najwyższym zdrowym pąkiem. Najlepiej, aby ten pąk rósł na zewnątrz krzewu, gdyż tak potem będzie rósł też pęd. Jeśli będziesz ciąć do środka, to zbytnio zagęścisz krzew i spowodujesz, że krzew będzie słabiej kwitnął i słabiej się rozrastał.
Młode róże tniemy dużo bardziej radykalnie niż te starsze. Sposób cięcia zależy od gatunku i odmiany, dlatego polecamy oglądać nasze filmy z cięć na YouTube albo w aplikacji Plantis.
Przycinanie zawsze wpływa korzystnie na żywotność drzewa czy krzewu. Więc lepiej ciąć, a przynajmniej usuwać słabe pędy.