Czarna plamistość róży
Pojawia się najczęściej, gdy panują umiarkowane temperatury, a rośliny są nadmiernie podlewane. Początkowo można zaobserwować jasnobrązowe plamy, które z czasem zaczynają czernieć, a ich obrzeża zaczynają żółknąć. Po porażeniu róży, jej liście masowo opadają, przez co do jesieni cały krzaczek stanie się niemal łysy.
Mączniak rzekomy róży
Mączniak rzekomy to choroba, która rozwija się w wilgotnym środowisku, gdzie rośliny nie mają zapewnionego przewiewu, jak również na roślinach posadzonych na glebach ciężkich, zbitych i nieprzepuszczalnych. Na początku infekcji mączniakiem rzekomym mogą wystąpić jasnożółte, nieregularne plamy na liściach. Z czasem stają się większe i zaczynają przybierać czerwony kolor.
Mączniak prawdziwy róży
Długotrwałe okresy ciepła oraz deszczu, jak również niewłaściwa pielęgnacja to najczęstsze przyczyny, że pojawia się mączniak prawdziwy. Mączniak prawdziwy róży charakteryzuje się białym nalotem na częściach roślin. Porażone fragmenty czernieją.
Szara pleśń róży
Najczęściej rozwija się na kwiatach, na których woda z opadów lub podlewania znacznie wolniej obsycha niż na innych częściach roślin. Na porażonych tkankach pierwsze pojawiają się wodniste plamy. Po pewnym czasie wytwarza się charakterystyczny dla szarej pleśni szary, pylący nalot.
Inne powszechne choroby róż to guzowatość korzeni róż, gdzie na korzeniu pojawiają się białe guzy, rdza róży - na liściach widoczne są rdzawe grudki oraz zamieranie pędów róży, wywołane przez raka.
Opryski na choroby grzybowe róż
Większości wymienionych powyżej chorób zapobiega Scorpion 325 SC. Stosuje się go w formie oprysku. Można go też stosować przy truskawkach i uprawach warzywnych, gdy rośliny są na poważnie porażone grzybem.
Wykorzystaj Polyversum WP
Z naturalnych środków zapobiegających chorobom grzybowym polecamy Chabasite Fungi albo podlewanie krzewów różanych Polyversum WP.
Obejrzyj film o tym, co zrobić z różami, które zgniły na krzewie: Film o zgniłych różach na krzewie