
Dobroczynek nie jedno ma imię
Różnice między dobroczynkiem gruszowcem a dobroczynkiem kalifornijskim
Dobroczynek gruszowiec oraz dobroczynek kalifornijski różnią się pod wieloma względami.
1. Dobroczynek gruszowiec najlepiej radzi sobie w umiarkowanym klimacie Europy, gdzie dobrze zimuje i przystosowuje się do warunków panujących w sadach oraz na plantacjach. W przeciwieństwie do niego, dobroczynek kalifornijski preferuje cieplejszy klimat i jest bardziej odporny na wysokie temperatury, co sprawia, że znajduje zastosowanie przede wszystkim w uprawach szklarniowych oraz w regionach o cieplejszym klimacie.
2. Dobroczynek gruszowiec specjalizuje się w zwalczaniu przędziorków, ale w sytuacjach braku pokarmu może żywić się innymi drobnymi organizmami.
Natomiast dobroczynek kalifornijski jest bardziej wszechstronny, gdyż oprócz przędziorków może polować również na szpeciele oraz inne drobne szkodniki.
3. Dobroczynek kalifornijski rozmnaża się szybciej niż dobroczynek gruszowiec, co oznacza, że jego populacja może szybciej wzrastać i skuteczniej ograniczać liczebność szkodników w krótkim czasie. Z kolei dobroczynek gruszowiec rozwija się wolniej, ale jego populacja jest stabilniejsza w długim okresie, co czyni go lepszym wyborem do trwałej ochrony sadów.
Kiedy wieszamy dobroczynka na drzewach i na roślinach domowych?
Dobroczynek kalifornijski można stosować w domu przez cały rok, oraz w szklarniach.
Rozwiesza się go, gdy jest cieplej, gdyż poniżej 8 stopni Celsjusza może nie przeżyć.
Link do produktu: https://zielonepogotowie.pl/pl/p/Zestaw-Dobroczynek-Kalifornijski-15-szt-na-przedziorki-do-domu-i-do-ogrodu/3905
Dobroczynek gruszowiec powinien znaleźć się na drzewach do 15 marca.